MÍR - VÍRA - LÁSKA - NADĚJE

Facebook:

RUNY

runy1.jpg

Co jsou to Runy

Podle germánských pověstí přinesl lidem runy bůh Odin, když devět dní a nocí visel na ohromném jasanu světa, Yggdrasilu. V dnešní době se předpokládá, že se runy vyvinuly ze severoetruských abeced v podhůří Alp a pak se rozšířily do Anglie, Irska a Skandinávie; doklady méně známých runových abeced můžeme nalézt i na Sibiři a v Maďarsku.

 

29.jpg

Toto písmo se nazývá Futhark, podle prvních písmen sady; rozlišujeme tzv. Starší Futhark o 24 znacích a Mladší Futhark o 16 znacích, sady nalezené v Anglii mají až 33 znaků. Jednotlivé sady se od sebe velmi liší.

- Fehu

- Uruz

- Thurisaz

- Ansuz

- Raido

- Kaunaz

29.jpg

Runám byl přikládán velký náboženský a magický význam. Runové nápisy se vyskytují na náhrobních kamenech a na pochvách mečů. Pro magické účely měl každý znak svůj vlastní význam, jehož výklad můžeme nalézt v anglosaské Runové básni přeložené do latiny mezi 8. a 11. stoletím.

Ještě významnější památkou zmiňující se o použití a stvoření run je báseň Runatál, která je součástí delšího celku, Hávamálu, jedné z písní Starší Eddy. Hávamál se překládá jako Výroky Vysokého.

1.jpg

Futhark se rozděluje do tří skupin, tzv. aettir, každý z nich patří jednomu z důležitých germánských bohů a každá runa je spojována s rostlinou a je jí připisována moc léčit určitý neduh. Některé znaky se pojí také s barvami, dalšími božstvy, čísly a živly.

Poněkud stranou stojí pětadvacátá runa Wyrd, prázdná runa osudu s velmi nejasným původem a jen nemálo jasnějším účelem a posláním, neboť zmínku o ní nenalézáme ve všech pramenech.

Nejpoužívanější runovou abecedou dnes je tak zvaný starší futhark.


Ráj srdce

Sestavuji aktuální kalendář ...


CURRENT MOON
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one